Rozhovor so svadobným fotografom Slavomírom Vavrekom

Každý fotograf má svoj vlastný rukopis

Študoval na Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi, pričom fotografovanie bolo stále len koníčkom. Profesionálnemu fotografovaniu sa venuje už 5 rokov z toho 3 roky svadobnej tématike. Reč je o svadobnom fotografovi Slavomírovi Vavrekovi, s ktorým sme sa rozprávali na tému svadobná fotografia.

Fotografovanie ho bavilo už odmalička a doteraz to je jediná vec, pri ktorej si dokáže oddýchnuť a byť sám sebou, no prečo práve svadobná tematika? „ Prišlo to v podstate samo. Fotil som diskotéky, tam spoznával nových ľudí, ktorí ma odporúčali a onedlho prišla ponuka nafotiť svadbu. Viac som neváhal a šiel do toho. Nafotil som, odovzdal a na svete boli moji prví, spokojní zákazníci.“   Postupom času začali prichádzať ďalšie a ďalšie svadby a ako hovorí: „Nie je nič lepšie ako stráviť celý deň s ľuďmi, ktorí chcú spečatiť svoju lásku a vy môžete zachytiť ich najkrajšie momenty v ich živote.

MIESTO JE DÔLEŽITÉ

Pred samotným fotením svadobnej hostiny je dôležité vybrať aj vhodné miesto pre portrétové fotenie mladomanželov. „ Pred svadbou považujem za veľmi dôležitú komunikáciu s mladomanželmi, kedy sa pri osobnom stretnutí dohodneme na priebehu svadobnej hostiny, ale aj na výbere miesta pre potrétove fotenie. Rád si vypočujem ich predstavy či návrhy a spoločne vyberieme minimálne 3 vhodné miesta. Jednoznačne preferujem exteriér, no ak nevyjde počasie, kaviareň to vždy istí.“

CENY ZA SLUŽBY SA LÍŠIA

Služby profesionálneho fotografa, v okolí Spiša, začínajú na sume 400 eur. Vydarené fotografie však mnohokrát nie sú podmienené najvyššou cenou či najdrahšou technikou, oveľa dôležitejšiu rolu zohráva práve cit pre fotografiu a navodenie uvoľnenej atmosféry. „Kvalitná technika je samozrejme dôležitá, ale určite nerobí fotografa, fotografom. Ten musí mať hlavne dobrú predstavivosť a robiť svoju prácu s láskou a nadšením. Každej fotografii dodáva šmrnc práve emócia a navodenie príjemnej atmosféry. Vtedy sa svadobčania najviac uvoľnia a prestanú vnímať prítomnosť fotografa.“

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ FOTOGRAFA

Výber fotografov je v dnešnej dobe skutočne široký a len ťažko vyberieme, ktorého si zvoliť za toho svojho svadobného. Preto sme sa Slavomíra opýtali, ako postupovať pri výbere toho správneho. „Každý fotograf má svoj vlastný rukopis a je len na snúbencoch, ktorého si zvolia. Mnohokrát zohrá dôležitú rolu práve finančná stránka či odporúčanie od známych, “ dodáva.

 

 

A nakoniec nám prezradil, čo považuje za najsilnejší moment svadby, ktorý si so sebou stále odnáša.

 „Na každej svadbe považujem za najsilnejší moment práve chvíľu, keď sa snúbenci prvý krát
uvidia. V tvári sa im vtedy zračí šťastie, dojatie a neopísateľné emócie.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *